Ploučnice prakticky


O Ploučnici

ploucnice_prurvaPloučnice pramení jako vyvěračka u obce Osečná na úpatí Ještědu a teče v průměru západním směrem, aby vtekla na ř.km 95,1 v Děčíně zprava do Labe. Povodí zahrnuje plochu 1194 km². Řeka teče širokým údolím a její horní a střední tok meandruje otevřenou krajinou Lužických hor. Celoročně je řeka bez problémů sjízdná od Stráže pod Ralskem do Benešova nad Ploučnicí. Do května pak až do Labe. Nejčastěji splouvaný úsek Ploučnice je mezi Stráží pod Ralskem a Českou Lípou. Řeka v tomto úseku nabízí pravou romantiku meandrů a pískovcových skal. V úseku mezi Stráží pod Ralskem a Mimoní se nachází ojedinělý pískovcový 300 metrů dlouhý tunel Průrva Ploučnice. Průrva Ploučnice, kdysi zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra. Ploučnice se blíží od Stráže ke vsi Noviny na úpatí Ralska nejdříve asi 50 m mezi vysokými pískovcovými stěnami, pak se náhle tok obrací v pravém úhlu a teče asi 13 m v pískovci vytesaném tunelu, který má šíři asi 3,5 m. Pak následuje cesta vody opět asi 10 m otevřenou roklí, dostává se do 41 m dlouhé skalní chodby stejné šířky a výšky 4 m. Obě chodby jsou zhotoveny ve skále krumpáčem a je též zřejmé, že zastavení vody bylo dosaženo pěti jezy, které byly zapuštěny do skalních stěn. Celé toto zařízení bylo uděláno před staletími a sloužilo provozu jednoho hamru, který se kdysi nacházel u východu ze skalní rokle. Tehdy tvořila skalní stěna s přilehlou hrází rybníka přehradu. Když se před ní v čase tání sněhu nebo za velké vody nasbíralo velké množství vody, drala se tato s hromovým hlukem a pěnivým šumem širokým tunelem, aby se na konci rokle vrhla do mnoha metrů hluboké prohlubně, a to poskytovalo divákům zvláštní podívanou, která se vyplatila za návštěvu. V okolí průrvy pod skalami je ještě dnes možno nalézt železnou strusku. Průrva Ploučnice byla k 17. prosinci 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.
Tunel je pro kánoe průjezdný a do značné míry zpestřuje vodákům jejich plavbu po řece. Pod Mimoní protéká úsekem bývalého vojenského prostoru, kde se rozlévá a místy i ztrácí v břehových porostech. Břehy lemují víceméně louky, lesy se objevují jen zřídka. Na horním a středním toku je vlastní koryto dosti úzké vlivem vrb a dalšího stromoví, dolní tok má koryto širší. Na nejhořejším toku vody řeky zadržuje přehrada Horka spojená s dalšími nádržemi v okolí Stráže pod Ralskem. Z přítoků Ploučnice je sjízdný Panenský potok, Svitávka a Robečský potok, které jsou obdobného charakteru. Ve vhodném roce, lze řeku využít i k týdennímu putování.


Kilometráž Ploučnice

Úsek Obtížnost Zajímavosti okolí
Stráž p.Ralskem – Noviny p. Ralskem (průrva)3km/1hod ZW, úzké regulované koryto, průrva WWII Průrva Ploučnice: skalní tunel, 300m.
Noviny p. Ralskem (průrva) – Mimoň (nám.)10km/2hod ZW-WWI, úzké koryto, padlé stromy, umělé stupně dobře sjízdné, někdy zablokované koryto-náročné na ovládání lodě, přes Mimoň částečně regulované koryto Vlevo kopec Ralsko: 696m.n.m, čedič, mufloní rezervace, na vrcholu zřícenina hradu Ralsko, z vrcholu super výhled, na úpatí Ralska pískovcové skály Julina vyhlídka
Mimoň (nám.) – Boreček (sil. most)15km/3hod WWI, meandry, úzké koryto, padlé stromy, často blokované zarostlé koryto, hodně nánosů, občas „bordel“, náročné na přesné ovládání lodě, super „cesta do pravěku“! Vlevo letiště v Hradčanech: bývalé vojenské letiště nedaleko Hradčan, kdysi plné Migů dnes plné ultralightů, zde byl natáčen film „Tmavomodrý svět“
Boreček (sil. most) – Vlčí důl20km/6-7hod WWI, meandry, louky, poslední hodina plavby hodně zarostlé koryto, … Vlevo pískovcové skály: rezervace, moc pěkné výhledy, možnost skalního lezení, pěkná příroda

Plán plavby a kde spát

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A) Plán na víkend pro „rychlíky“.
Pátek odpoledne: Stráž pod Ralskem – Boreček.
Nejčastěji se táboří přímo na Borečku vlevo před silničním mostem. Pozor na zápach z kafilerky!
Sobota celý den: Boreček – Brenná.

  • Táboření v úseku Boreček – Brenná je zakázáno.
  • Táboření v Brenné před silničním mostem vlevo. Místo poznáte podle zbytku kamenného jezu a náhonu, který býval součástí mlýna. Mlýn stojí vpravo za mostem. Tábořiště je trochu krkolomně přístupné také autem.

Neděle 1/2 den: Brenná – Žízníkov nebo Česká Lípa.

  • Vylodit se můžete u silničního mostu u Žízníkova.
  • Končit přímo v České Lípě je možné, výstup pod vysokým silničním mostem (vlevo u Zimního stadionu s bazénem).

B) Plán na víkend pro „pohodáře“.
Sobota celý den: Stráž pod Ralskem – Boreček.

  • Táboření viz. plán A).

Neděle celý den: Boreček – Vlčí Důl.

  • Táboření viz. plán A).

C) Plán na týden.
K tomuto plánu jen krátkou poznámku. Celá Ploučnice až do Labe se dá splout za týden. Vzhledem k delšímu časovému plánu mohou rozdíly mezi různými vodáckými skupinami být značné. Proto se týdenímu plánu zde nevěnujeme. Nejlepší bude, když se podíváte do kilometráže a vyhodnotíte situaci sami, popř. zavolejte k nám do kanceláře. Celoročně je Ploučnice sjízdná a vodácky zajímavá až do Benešova nad Ploučnicí, respektive do Šáchova. Pak již vodu, které je dost pouze na jaře nebo po deštích, odebírají náhony továren.


Doprava na Ploučnici

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud pojedeš Ploučnici ze Stráže pod Ralskem a přijedeš vlastním autem:
směr od Prahy – Ml. Boleslav – Mnichovo Hradiště – Mimoň – Stráž pod Ralskem.
Přímý autobus z Prahy do Stráže pod Ralskem jezdí v pátek 3x (9:15, 16:00, 20:40 raději si to ověř !).
Lze přijet autobusem také relativně pohodlně přes Liberec nebo Českou Lípu.
Nástupní místo od autobusového nádraží leží asi 200m. Výdej vodáckého materiálu je přímo u řeky (garáže u silničního mostu přes Ploučnici).

  • mapa (zobrazit)
  • souřadnice GPS: N 50°42´ 23.404 E 14°47´ 52.774

Vlastní auta se nechávají ve Stráži pod Ralskem na parkovišti před Policií ČR.
Odvoz řidičů a všech vodáků zpět ke svým autům zajišťujeme také, viz. článek „Ceník dopravy„.
Pokud nepřijedeš vl. autem, rozvrhni si dojezd nejlépe do České Lípy, odkud už jezdí autobusy a vlaky na všechny strany.
Pokud nedojedeš do Č. Lípy, odvezeme tě zpět do Stráže pod Ralskem, odkud jezdí autobus přímo do Prahy (18:00, raději si to ověř !).


Vybavení na Ploučnici

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud vyrazíte na dva dny, vezměte si s sebou kanystr s pitnou vodou a jídlo. Nakoupit také můžete před plavbou ve Stráži pod Ralskem nebo během plavby v Mimoni, ale to je o víkendu bez záruky. V Mimoni jsou celkem obstojné hospody – lodě můžete zanechat u mostu – hlídané!!
Určitě si vezměte mobil, protože nám pak zavoláte, že jste dorazili – to kvůli odvozu lodí a řidičů. Šňůru na loď – „koňadru“ nedoporučujeme, nebo pouze sundavací, bude se vám motat do stromů a větví.
Pokud rádi lovíte ryby, vzít si prut je na místě, v Ploučnici jsou super úhoři.
Pokud máte turistickou mapu okolí Máchova kraje, tak ta se taky hodí (jinak si ji můžete u nás vypůjčit zdarma).
Neberte s sebou stres a rozložte si akci přiměřeně svým schopnostem a volnému času. Určitě to není vše, až mě něco napadne, připíšu to.


Psychologie plavby

Tento odstavec nemusejí číst ti, kteří již dopředu vědí, že pojedou na lodi sami anebo se psem či malým dítětem.
Článek je určen pro štastně zadané páry. Milenci, romantici a jiné posádky, které budou muset na Ploučnici snášet příkoří přírody společně, by neměli slova tohoto článku podcenit. Ploučnice je sice dle kilometráže řeka obtížnosti WW I, ale ten, kdo řeku již okusil, ví, že tato informace je poněkud nepřesná.
Jde o to, že v popisu obtížnosti není zahrnuto všelijaké to oblejzání, podlejzání, přeskoky, průskoky, průjezdy, a jiné prudy, soukání se někam, údery do hlavy od větví, odírání od listí, pravidelný přísun hmyzu za triko a to vše v silně meandující a úzké říčce, kde technika jízdy ač je brilantní vede do vrbiček, jednoduše proto, že tudy ta řeka teče.
V takových vypjatých chvílích je třeba zachovat a vlastně zachovávat klid. Ani háček a ani zadák nemají na stavu věcí vinu. Řeka je prostě taková.
Jediné, co na Ploučnici opravdu platí a co vás zaručeně posune vpřed je spolupráce, láska a pohoda !!


Ekologie plavby

Pokud pojedeš Ploučnici a budeš volně tábořit, nezapomínej, vodáku, po sobě uklidit. Odpadky odvez s sebou na lodi zpět do civilizace!! VOKOTUR vybavuje každou loď z půjčovny velkým pytlem na odpadky. Pytel s odpadky zpět od Tebe vybereme.


Půjčovna Ploučnice


Podmínky půjčování na Ploučnici

Půjčení lodí na Ploučnici je třeba si objednat a současně zaplatit zálohu, obvykle 50% ceny za objednané služby.
POZOR: Doplatek se hradí při předávání materiálu.
Rezervaci lze provést:

  • telefonicky (+420 603 457 651)
  • e-mailem (tykalz@tiscali.cz)

Zaplacení zálohy lze provést předem avizovaným bankovním převodem, složenkou typu A, nebo v hotovosti v naší kanceláři.
Pokud si přiobjednáte některé další služby např. podle počasí (další vaky, neoprény, boty, bundy, vesty, přilby), není problém zaplatit až při samotném předávání materiálu. Dané služby však nahlaste minimálně 1 den před akcí.


Ceník lodí a materiálu

Materiál Cena KČ/1 den Cena KČ/1 den
1 den 2 a více dní
Kánoe (2 místa) 370,- 250,-
Kánoe (3 místa) 390,- 290,-
Kajak (pádlo, šprajda) 450,- 360,-
Pádlo 40,- 35,-
Záchranná vesta 45,- 35,-
Přílba 25,- 20,-
Barel 35,- 25,-
Neopren (dlouhý) 250,- 150,-
Neoprenové ponožky 35,- 25,-
Neoprenové boty 65,- 45,-

Ceník dopravy na Ploučnici

Od letošního roku se změnil ceník za dopravu lodí a osob. Doprava osob i lodí je za pevnou cenu, podle místa (viz tabulka).
Maximální počet přepravovaných lodí je 21, u osob je to 8.

Místo na řece Cena (Kč)
Průrva Ploučnice 290,-
Mimoň 490,-
Hradčany-Boreček 550,-
Vlčí Důl-Brenná 650,-
Česká Lípa-Žízníkov 650,-
Stružnice 750,-
Žandov-Dolní police 850,-

Instruktoři a průvodci

Počet lodí Cena
Průvodce na vodě 1-9 lodí 750 Kč/1 den
Průvodce na vodě 10-21 lodí 1000 Kč/1 den

Poprvé na Ploučnici

Kancelář VOKOTUR sídlí přímo ve Stráži pod Ralskem. Výdej materiálu probíhá přímo u řeky Ploučnice, která Stráží pod Ralskem protéká. Pokud tedy pojedete Ploučnici, není potřeba lodě nikam převážet. Stačí se nalodit a jedete. Dopravu lodí i vodáků zpět zajistíme.
Pokud přijedete autem, můžete ho zanechat na parkovišti ve Stráži pod Ralskem přímo před Policií (zobrazit mapu).
Více informací o řece Ploučnici (foto, obtížnost, možnosti ubytování, zajímavosti v okolí, …)
naleznete na následujících odkazech:

Čti také článek Podmínky pro půjčování